Strach

Znak emocji:
przykry
Strach Określenia bliskoznaczne: niepokój, przerażenie, fobia, lęk, panika, stres, trwoga, popłoch, groza, zaniepokojenie, trema, zastraszenie, histeria, cykor, nieufność.
Poziom energii:
dodaje energii
Strach Strach to nieprzyjemne poczucie zagrożenia.

Strach a lęk

Strach dotyczy faktycznego, rozpoznawalnego bodźca. Jeśli próby zaradzenia, uniknięcia bodźca nie przynoszą efektu (sytuacja nie podlega kontroli) to strach przeradza się w lęk.

Lęk dotyczy przewidywanego bodźca, mniej lub bardziej realnego. Człowiek wyobraża sobie, że stanie się coś zagrażającego, co skutkuje wzmożonym napięciem w ciele i nierzadko dolegliwościami fizjologicznymi.

Strach/lęk może dotyczyć czegoś konkretnego (fobia) albo nie (lęk uogólniony). Może być to stan emocjonalny wywoływany w konkretnym kontekście, mieć ograniczony czas trwania, ale może być też cechą osobowości – niezależnie od sytuacji, momentu takie reagowanie jest typowe.

Emocje w ciele. Jak rozpoznać strach?

Charakterystyczne jest pobudzenie układu współczulnego: serce pracuje szybciej, wydziela się więcej adrenaliny, mięśnie się napinają, oddech staje się szybszy, włosy się jeżą, ciało się rumieni i co najbardziej widoczne – źrenice stają się większe, mówimy przecież „strach ma wielkie oczy”. Może pojawić się także drżenie dłoni i całego ciała, mimowolne oddanie moczu lub kału, pocenie się, inne.

O czym informuje strach?

Wykryto zagrożenie. Uciekaj albo walcz!

Strach informuje o wykrytym niebezpieczeństwie, wywołuje reakcję fizjologiczną przygotowującą organizm do ucieczki lub walki.

Wyrażanie emocji

Strach wyrażamy spontanicznie: krzykiem, machnięciem rękami, cofnięciem się od obiektu, ucieczką. Wytłumienie tej emocji to lekceważenie zagrożenia i ryzyko. Sprawa jest bardziej skomplikowana jeśli chodzi o lęk. Może być on wyrażany w formie niepokoju, ataku paniki, fobii, które świadomie odczuwamy, ale jeśli jest schowany głębiej we wnętrzu człowieka to objawia się po postacią uporczywych bólów umiejscowionych w konkretnej części ciała lub obsesji powtarzania jakiejś czynności. Generalnie, podłoże lękowe jest źródłem wielu zaburzeń i chorób.


10 cytatów o strachu

Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

Mark Twain

Jestem wierny zasadzie, że kiedy jesteśmy o czymś przekonani, naszym obowiązkiem jest dążyć do tego nawet wbrew instynktownemu strachowi.

Hans Christian Andersen, "Baśń mojego życia"

Nie ma rzeczy gorszej niż strach bezprzedmiotowy, strach przed nieznanym, przed groźną tajemnicą, która zdaje się czaić wszędzie.

Gustaw Herling-Grudziński, "Inny świat"

Była strasznie tchórzliwa i śmiertelnie bała się mężczyzn, toteż właśnie ze strachu i zmieszania stale trafiała z jednych męskich objęć w drugie.

Borys Pasternak, "Doktor Żywago"

Jako dziecko cierpiałam zawsze pod wpływem niedorzecznego strachu, że wszystko, co widzę, zniknie, gdy tylko odwrócę się do tego plecami.

Marlen Haushofer, "Ściana"

Strach to suma tego, co jest i co może się zdarzyć.

Jonathan Carroll, "Szklana Zupa"

I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką.

Paulo Coelho, "Alchemik"

Mężczyźni w ogóle mają gorzej, bo trudno im się przyznawać do własnych uczuć takich jak strach, niepewność czy przerażenie.

Katarzyna Grochola, "A nie mówiłam!"

Kto nadzieję żywi, w strachu żyć musi.

Leszek Kołakowski, "Rozmowy z diabłem"

Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: jesteśmy albo pełni miłości... albo pełni lęku.

Albert Einstein