Smutek

Znak emocji:
nieprzyjemny
Smutek Określenia bliskoznaczne: przygnębienie, rozpacz, żal, nieszczęście, strapienie, zmartwienie, troska, tęsknota, dołek psychiczny, osowiałość, depresja, melancholia, apatia, chandra, żałoba.
Poziom energii:
niski
Smutek Smutek to emocja doświadczana w obliczu przykrego wydarzenia, które już zaszło. Smutek wydaje się oczywistym przeciwieństwem radości.

Emocje w ciele. Jak rozpoznać smutek?

Osoba, która odczuwa smutek izoluje się od świata zewnętrznego, ma spowolnione reakcje, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, ma spuszczoną głowę, tendencję do skulenia się (zwinięcia w kłębek), garbienia. Na twarzy charakterystyczne opuszczone kąciki ust, czasem drżenie warg, łzy w oczach. Jeżeli dana osoba przyjmie taki wyraz twarzy, mówimy o niej, że smutek rozlewa się jej na twarzy.
Smutek jest ekspresją bardzo ciężką do podrobienia, ponieważ mięśnie oczu i brwi bardzo trudno poddają się naszej kontroli, przez co tak trudno jest nimi sterować. Dzięki temu, zyskały one miano wiarygodnych mięśni twarzy.

O czym informuje smutek?

Utrata kogoś bliskiego lub czegoś ważnego lub nieosiągnięcie celu.

Smutek informuje o stracie - kogoś bliskiego, czegoś ważnego, nieosiągnięciu celu. Smutek domaga się przeżycia żalu po stracie, czasami żałoby i pożegnania się, a potem wyruszenia w dalszą drogę i poszukania innego formy zaspokojenia swoich potrzeb. Charakterystyczne dla smutku jest skupienie całej energii i uwagi na sobie, które ma umożliwić analizę sytuacji (powody i konsekwencje niepowodzenia, straty) i następnym razem pozwolić skuteczniej zadbać o urzeczywistnienie swoich celów. Smutek sprzyja zatem konstruktywnej autoanalizie. Czasem uzmysławia nam wysokie oczekiwania wobec życia, wyidealizowane wyobrażenia, urealnia nas. Dodatkowo, człowiek odczuwający smutek wysyła na zewnątrz sygnał o pomoc, wsparcie, a także wyzwala współczucie.
Smutek powstaje wtedy, gdy nikogo nie można uznać za winnego, człowiek godzi się ze stratą. Smutek pojawia się także wtedy, gdy w czymś się nam nie powodzi oraz kiedy pozornie wszystko jest w porządku, lecz otaczająca rzeczywistość nie daje nam zadowolenia, nie wystarcza. W odróżnieniu od poczucia rezygnacji, sytuacja wywołująca smutek może być możliwa do zmiany.

Wyrażanie emocji

Jak pisał Antoni Kępiński, "Smutek jest dolą człowieka" - każdy ma prawo do jego przeżywania.
Czasem to, co nas spotyka jest zbyt bolesne i wydaje się nie do zniesienia. Tłumiąc emocje można zyskać dodatkowy czas na poradzenie sobie z tym, co się stało. To dlatego często na pogrzebach najbliższa rodzina „trzyma się” lepiej niż przyjaciele, dalsi krewni. Jest to zdrowe, obronne działanie umysłu, pomocne i funkcjonalne, ale tylko na krótką metę.

Problem pojawia się w momencie, gdy tłumimy smutek (czy inną emocję) bez końca. Osoba taka często mówi sobie i innym, że „wszystko jest w porządku”, „nic się nie stało”, „mnie to nie rusza”, gdy tak naprawdę jest zupełnie inaczej.
Nie pomaga fakt, że w niektórych domach, społecznościach do odczuwania smutku nie wypada się przyznawać. Przecież „chłopaki nie płaczą” itp. zamiast "jesteś smutny, ok, to jest w porządku pobyć sobie z tym smutkiem". Niestety im głębiej „zakopujemy” smutek tym bardziej będzie on chciał się wydostać na powierzchnię, przez co będzie wpływał na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie, pogłębi depresję. Co istotne, kiedy tłumisz smutek to nie przyjmujesz do wiadomości straty i nie szukasz innych form tego czego potrzebujesz.

 Współczesny kontekst zdecydowanie wpływa na negatywną ocenę smutku. Nasza kultura krąży wokół iluzji nieśmiertelności, sukcesów, wydajności, świetnego samopoczucia. Dla osoby przeżywającej smutek trzeba mieć czas i energię. Smutek jest problematyczny. Człowiek pogrążony w smutku nie zajmuje się konsumowaniem nowych produktów czy usług, nie weźmie kredytu. Smutek jest akceptowany jedynie jako towar (smutne filmy, piosenki, powieści), bo smutny konsument już nie - trzeba szybko coś zaradzić. W naszej kulturze ludzie, którzy doświadczają smutku sami szybko mają poczucie, że coś z nimi nie tak i powinni coś z tym zrobić.

Zdarza się, że smutek jest objawem depresji, czyli zaburzenia, choroby i wtedy wymaga konsultacji psychiatrycznej, nierzadko zażywania leków, ale częściej jest to spory problem psychologiczny do omówienia z psychologiem albo sytuacja, która wymaga rozmowy z bliską osobą albo coś, co wystarczy przeczekać.

Ciekawostka: Smutek jest częściej przeżywany przez osoby o ponadprzeciętnej wrażliwości, duszy artystyczne i osoby, które mają większą niezgodę na to, co jest. Można zaryzykować stwierdzenie, że smutek jest najbardziej anarchistyczną emocją w systemie, w którym aktualnie żyjemy.


Bajka o zasmuconym smutku tutaj.

10 cytatów o smutku

Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie

Hanna Krall

Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca

Autor nieznany

Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość

Autor nieznany

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu

Gabriel García Márquez

Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni, i tygodni smutku i rozczarowań

Paulo Coelho

Smutek jest jak pochód - przechodzi

Stachura

Kto mnoży wiedzę, mnoży smutek

rosyjskie porzekadło

Ogarnął mnie smutek przed daleką drogą. Prawda, messer, że taki smutek jest czymś naturalnym, nawet wtedy, kiedy człowiek wie, że u kresu tej drogi czeka go szczęście?

Michaił Afanasjewicz Bułhakow

Smutek rozproszy się jak słońce wstanie. On jest jak mgła.

Ernest Hemingway

Szczęście robi dobrze ciału, ale smutek rozwija siłę umysłu.

Marcel Proust

Był melancholikiem i rozkoszował się niejako własnym smutkiem jak czymś nieznanym, wyjątkowym, wspaniałym

Hermann Hesse

Dzielić się radością, to dwa razy tyle radości. Dzielić się smutkiem, to połowa smutku

Przysłowie ludowe