Radość

Znak emocji:
przyjemny
Radość Określenia bliskoznaczne: pociecha, uczucie ogromnego zadowolenia, przyjemność, satysfakcja, szczęście, cieszenie się, radowanie się, rozbawienie, zabawa, śmiech, ożywienie, optymizm, poczucie mocy, euforia.
Poziom energii:
dodaje energii
Radość Radość to przyjemny stan emocjonalny, który jest przeciwieństwem smutku. Radość czasem wywołuje płacz.

Emocje w ciele. Jak rozpoznać radość?

Człowiek radosny oddycha pełnymi piersiami, ma poczucie energii i siły do działania, podejmowania wyzwań. Ciało jest rozluźnione. Twarz osoby będącej pod wpływem tego uczucia przybierze następujący wyraz: kąciki ust uniosą się do góry, a wokół nich powstaną zmarszczki, jej oczy będą przymrużone, a szczęki lekko rozchylone.

Wskaźniki autentyczności mimiki:

  • symetryczna ekspresja. Udawana ekspresja radości jest asymetryczna tzn. jedna połowa twarzy jest minimalnie mniej uśmiechnięta od drugiej. Wynika to z lateralizacji naszego mózgu.
  • rozszerzone źrenice oczu. Wyraz prawdziwego zadowolenia angażuje mięśnie tęczówki, które powodują rozszerzenie źrenic. Mówimy, że radość maluje się w czyichś oczach, a uśmiech udawany rozpoznajemy po tzw. zimnym spojrzeniu.

O CZYM INFORMUJE RADOŚĆ?

Lubię to (oznaka aprobaty, pozytywnej oceny źródła radości)
Chcę to mieć
(potrzeba posiadania tego, co powoduje radość, preferowanie bliższego kontaktu z osobą, która wywołuje emocje radości).

Wyrażanie emocji

Choć radość jest emocją tzw. pozytywną to w toku wychowywania można napotkać przekazy nakazujące tłumienie tej przyjemnej emocji – „nie masz się z czego cieszyć”, „nie ciesz się tak”, „nie ma się czym chwalić” itp. Niektórzy żyją w przekonaniu, że radować się nie wypada lub nie ma na to czasu. Generalnie, jeśli miewa się uczucie zakłopotania podczas wyrażania przyjemnych emocji to dopiero uwolnienie się od tych uwewnętrznionych nakazów umożliwi człowiekowi czerpanie radości i życie pełnią życia.

Psychologia mówi o tym, że skłonność do radowania się czyli tzw. optymizm to kwestia wyuczona ("Optymizmu można się nauczyć" - Selligmann). Medycyna (psychiatria) skłania się ku podejściu, iż skłonność do pozytywnego przeżywania życia, widzenia jego jasnej strony jest uwarunkowana biologicznie (wrodzona) i uczenie ludzi pozytywnego myślenia powoduje jeszcze większy rozdźwięk między odczuciami a wymaganiami otoczenia, co może prowadzić do pogłębienia trudności.

Jeśli ktoś chciałby wpuścić trochę więcej światła w swoje życie, to warto zacząć produkować sytuacje, które tę osobę cieszą (i przede wszystkim wiedzieć, co nas cieszy! :) a potem przekuć to w nawyk. Oczywiście czasami radość może być wynikiem sprzyjających okoliczności z zewnątrz i nie wymagać własnej aktywności, ale na to nie mamy wpływu.

Nie chodzi o to, aby być w życiu hurraoptymistą. Warto mieć świadomość, że sprawy dość łatwo mogą przybrać zły obrót. Jednak doznawanie radości, w opracowanej kulturowo formie, nadaje życiu sens i sprawia, że zyskuje się oddech, perspektywę i motywację do działania. Niezwykle ważna jest też koncentracja na "tu i teraz", na tym co się aktualnie robi, czyli jedząc śniadanie nie podróżować myślami, nie rozwiązywać problemów, nie planować dniam, nie zastanawiać się.

Uwaga! Społeczeństwo mówi nam, z czego powinniśmy się cieszyć a z czego nie (choć pewna społeczna aprobata jest potrzebna i przyjemna). Kapitalizm i zjawisko konsumpcjonizmu próbują nam wmówić: kupuj, posiadaj, a będziesz się cieszyć, ale prawda jest taka, że każdy ma swój schemat radości :)


10 cytatów o radości

Bo radość to słoneczny kolor życia

Samuel Taylor Coleridge

Nadmiar smutku się śmieje. Nadmiar radości płacze

William Blake, "Małżeństwo Nieba i Piekła"

Niech pociechą dla nas będzie to, iż żaden ból na świecie nie trwa wiecznie. Kończy się cierpienie, pojawia się radość i tak równoważą się nawzajem

Albert Camus

Przywilejem dzieciństwa jest poruszać się bez przeszkód między magią i owsianką, między bezgranicznym strachem i galopującą radością

Ingmar Bergman

Radość jest krwią życia

Clarissa Pinkola Estés, "Biegnąca z wilkami"

Radość jest potrzebą, siłą i wartością życia

Johannes Kepler

Rób przede wszystkim to, co potrafisz zrobić najlepiej i czynisz to z radością

Andrzej Glas

Spokój i radość są światłem, są słońcem, które oświeca życie, i pod którym rozwija się wszystko

anonim

Szatan boi się ludzi radosnych

św. Jan Bosko

Wierzaj mi, prawdziwa radość jest rzeczą poważną

Seneka