Gniew

Znak emocji:
przykry
Gniew Określenia bliskoznaczne: złość, niezadowolenie, irytacja, zdenerwowanie, wściekłość, wrogość, rozdrażnienie, wytrącenie z równowagi, popadnięcie w szał, nienawiść, wzburzenie, zdecydowanie, bunt.
Poziom energii:
dodaje energii
Gniew Gniew to stan dyskomfortu, związany z samoobroną. Mobilizuje organizm do walki, pozbycia się przeszkody, pomaga wyjść z opresji.

Czy wiesz, że częściej gniewamy się na tych których kochamy, a nie na tych, których nie lubimy?

Emocje w ciele. Jak rozpoznać gniew?

Reakcja w ciele jest gwałtowna, podnosi się ciśnienie krwi i rytm pracy serca, napinają się mięśnie. Pobudzenie sympatycznego AUN oznacza przygotowywanie ciała do ataku, walki. Wyraz twarzy, jaki przybieramy, gdy jesteśmy źli, to opuszczone i ściągnięte brwi oraz pionowe zmarszczki pomiędzy nimi, napięte powieki i przymrużone oczy, ściągnięte wargi, a także rozchylone nozdrza. Mówimy wówczas, iż marszczymy na coś brew.
Gniew energetyzuje.

O czym informuje gniew?

Nie zgadzam się! (na sytuację / na zachowanie)

Gniew to sygnał, że na naszej drodze pojawiła się przeszkoda lub dzieje się coś złego! Ta podstawowa emocja informuje o potrzebie zapanowania nad sytuacją, rozwiązania problemu, obrony wartości. Być może tkwisz w sytuacjach lub związkach, które wcale Ci nie odpowiadają. Być może ktoś narusza Twoje granice, prawa, terytorium.  Gniew powstaje także wtedy, kiedy trzeba mobilizować kogoś do działania np. rodzica do opieki. Najprościej mówiąc, trzeba coś zmienić w sobie lub w otoczeniu zewnętrznym. Gdzieś czy z kimś nie jest nam dobrze. O coś walczymy, z czymś się nie zgadzamy. Gniew energetyzuje - mobilizuje energię i dodaje sił, żeby walczyć o to, co dla Ciebie ważne.

Wyrażanie gniewu i złości

Wyrażanie złości dodaje sił do pokonywania przeszkód, które pojawiają się na naszej drodze.
Bez wyrażania buntu trudno wyznaczyć granice, pokazać, kim się jest. Osoba, która nie jest nauczona przeżywania tej emocji, unika konfrontacji. Wycisza konflikty, wycofuje się, oddając pole - w konsekwencji własne życie. Upominając się o siebie, czuje się winna, przeprasza.
Czasami sprawa jest bardziej skomplikowana - zdarza się, że złość jest przykrywką dla innych emocji, bo łatwiej przyznać się do złości niż np. smutku, bezsilności.
W każdej kulturze istnieją reguły okazywania złości określające kiedy, wobec kogo i jak wyrażać emocje w sposób akceptowany społecznie. W naszej kulturze kobiety mają o wiele mniejsze przyzwolenie na okazywanie gniewu czy choćby irytacji niż mężczyźni. Dziewczynkom nie wolno się złościć, bo "złość urodzie szkodzi", a piękno to przecież ważny atrybut kobiecości (!). Dorosłe kobiety potrafią "robić dobrą minę do złej gry", uśmiechem przykrywać ból.
W zależności od tego, jak dana osoba radzi sobie z tą emocją, gniew może wyrażać konstruktywnie (słowami, działaniem, sztuką) lub mniej konstruktywnie (agresją). Złość wydobywa się na powierzchnię w postaci agresji fizycznej, słownej lub pod postacią kąśliwej uwagi. Jeśli tłumimy złość i nie dajemy jej możliwości opuszczenia nas, to w pewnym momencie po prostu wybuchniemy i nikt nie będzie wiedział o co nam chodzi, albo zaczniemy chorować, bo coś się musi dziać z energią, którą złość w nas tworzy. Jak energia nie ma gdzie ujść, to niszczy od środka - napięcie może uruchamiać różne zachowania autoagresywne: okaleczanie ciała, zaburzenia odżywiania, dolegliwości psychosomatyczne (bóle głowy, zaburzenia jelitowe,...). Osoba często doświadczająca złości bywa wyczulona na zachowanie innych, koncentruje się na tych zachowaniach, które ją mogą rozzłościć i koło się zamyka. Z gniewem należy rozliczać się na bieżąco, nie tracąc panowania nad sobą. Można policzyć do przysłowiowych dziesięciu i pokazać swoje niezadowolenie w sposób odpowiadający normom społecznym. Jeśli czujemy, że ciało najchętniej by eksplodowało, to warto zamknąć drzwi (albo nawet trzasnąć) i wyprowadzić swój gniew na spacer. Co najwyżej kilka liści dostanie z liścia ;)

10 cytatów o gniewie

Jeśli będziesz przemawiał w gniewie, będą to słowa, których zawsze będziesz żałował.

Ambrose Bierce

Nic tak nie podcina korzeni szczęścia człowieka, nic nie napełnia go takim gniewem aniżeli poczucie, że inny stawia nisko, co on ceni wysoko.

Virginia Woolf, "Orlando"

Jeśli dwie osoby rozstają się w gniewie, to znaczy, że łączyły je zbyt bliskie stosunki.

Paul Valéry

Uważam, że kobieta w pewnych wypadkach ucieleśnia jakby gniew tuzinów nieżyjących już kobiet, którym za życia nie było dane wyrażenie swojej wściekłości.

Robert Bly, "Żelazny Jan - rzecz o mężczyznach"

Jak wicher odnosi ptaka na pustynię, tak gniew wyrzuca człowieka na brzegi niesprawiedliwości.

Bolesław Prus

Jeśli chodzi o pasję, nic nie zastąpi seksu, ale złość stanowi niezłą namiastkę.

Jonathan Carroll, "Szklana Zupa" (Część I: Księżyc na człowieku)

Problem ze świadomością polega na tym, że twoja przeszłość zawsze żyje gdzieś w tobie. Jeśli zapędzisz psa do kąta i przestraszysz go, to wyjdzie z niego wilk i cię pogryzie.

Jonathan Carroll, "Szklana Zupa" (Część II: Dziecinny Pałac Zi Cong)

Zawsze przebaczaj swoim wrogom - nic ich tak nie zdenerwuje.

Oscar Wilde

Słowa rzucone w gniewie mają złą moc powracania wtedy, gdy najmniej ich pragniesz

Marion Zimmer Bradley, "Mgły Avalonu"

(...) pomyślałam, że może to jest tak, że aby kogoś zrozumieć, wystarczy tylko wiedzieć, czego ten ktoś chce, czego potajemnie pragnie, i że kiedy już się to wie, gniew bezpowrotnie mija.

Kathy Lette, "W łóżku z ..."